4 Büyük Projeye Kırdar Damgası

Kütahya’nın sayılı markaları arasında yerini alan ve yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren Kırdar Grup önemli projelere imza atamaya devam ediyor. Yaklaşık 3-4 aydır takip ettikleri projelerle 4 büyük anlaşma yaptıklarını bildiren Artwin PVC Genel Müdürü M.Turgay Kırdar bunlardan 3’ünün yurt dışında olduğunu söyledi. Yurt dışındaki en büyük projelerinden birinin Türkmenistan’daki Okul projesi olduğunu kaydeden Kırdar “Yaklaşık 7 okulun PVC doğrama ve ısı camları temini ve tedariki işiyle ilgili. İhaleye hem yerel firmalar hem de Türkiye’den firmalar katıldı. İhalenin sonucunda ihale bizde kaldı. Yaklaşık 700 bin dolarlık bir proje. Yaklaşık 2-2.5 aylık bir sürecimizi alacak. Çünkü biraz teferruatlı bir iş. Süreci başlattık. Bizim için önemli bir projeydi. Zorlu bir süreçten geçtik ama aldık” dedi.

‘MARKAMIZA ONAY VERDİLER’

Arwin PVC Genel Müdürü M.Turgay Kırdar imza attıkları ikinci önemli projenin Gana’nın Başkenti Akra’da bir konut projesi olduğunu söyledi. Atlas Okyanus’unun hemen kenarında olması nedeniyle sıcaklığın çok fazla olduğunu ve bu yüzden kullanacakları malzemenin paslanmaya karşı garantili olması gerektiğini vurgulayan Kırdar şunları belirtti; “Ekim ayından beri sürdürdüğümüz görüşmeler sonrasında karşılıklı gidip geldik. Uzun inceleme ve testlerin ardından projemize onayı verdiler. Fakat bunlara rağmen fabrikamızı da görmek istediler. 6 kişilik bir heyet geldi. Testler yaptılar ve malzememize ve markamıza onay verdiler. 400 bin dolar civarında bu projemizde önümüzdeki günlerde başlayacak.”
Üçüncü projelerinin Gürcistan Batum’da Türk müteahhidin yapmış olduğu 35 katlı rezidans inşaatı olduğunu belirten Kırdar, önümüzdeki aylarda imalatına başlayacaklarını bu projenin de 650 bin dolarlık bir proje olduğunu ifade etti.
DÖRDÜNCÜ PROJE ISPARTA’DA
Arwin PVC olarak imza atacakları dördüncü projenin Isparda’da yer aldığını söyleyen Kırdar ihale edilmiş en büyük PVC profil işi olduğuna dikkat çekti. İhaleye PVC sektöründe Türkiye’nin en büyük firmalarının katıldığını söyleyen M.Turgay Kırdar şöyle devam etti; “Proje Isparta Kara Havacılık komutanlığı iskan tesisleri inşaatı. Bu projede çok büyük bir proje. Malzememizi incelediler. Referansımız Kütahya Hava tugayı oldu. Hava Tugayı’nın yeni bölümlerindeki işi biz yapmıştık ve bu iş bizim oradaki işi almamızı sağladı. Bu projede 1.5 milyon TL civarında bir proje.”
‘1 HAZİRAN’DA UYGULAMALARA BAŞLIYORUZ
Yurt dışında 3 ve yurt içinde bir proje ile yaklaşık 4-4,5 aylık üretim kapasitelerinin dolduğunu bildiren Kırdar 1 Haziran’dan itibaren de uygulamaya başladıklarını ifade etti. Kırdar geçtiğimiz sene makine ekipmanlarını artırdıklarını, 35 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi.
‘KAMUOYUNDA YANLIŞ ALGILANDI’
Son zamanlarda bütün iş kollarında olduğu gibi bir durgunluk bir bekleme dönemi olduğunu ve bunun kamuoyunda yanlış algıladığını belirten Kırdar “Bizimde bu dönemde işçilerimize izin kullandırdığımız oldu. Bu bize kamuoyunda yanlış ağılandığı yönünde bilgiler ulaştı. Bizim üretim kapasitemizde, çalıştırdığımız insan sayısında, istihdamda ihracatta, herhangi bir düşme olmadı. Sadece daha dikkatli ve temkinli olarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

‘SÜTTE LEKE OLUR BİZDE OLMAZ’

Arwin PVC Genel Müdürü M.Turgay Kırdar son 5 yılda 90 milyon dolar ciro yaptıklarını, devlete 3.5 milyon dolar vergi verdiklerini kaydetti. Hiçbir yasa dışı olaylarının olmadığını vurgulayan Kırdar “Sütte leke olur bizde olmaz. 200’e yakın çalışanımız mevcut” ifadelerini kullandı.
Yoncalı’ya 1.5 milyon dolarlık taş ocağı yatırımı yaptıklarına da değinen Kırdar “Bu güne kadar nasıl geldikse bundan sonrada istikrarlı, düzgün ve kaliteli bir şekilde devam edeceğiz. Bunun yanında aile olarak ta nasıl iş yapıldığını göstermiş olacağız” dedi.

‘SAYGIYI HAK EDİYORUZ’

Zor bir sektörde iş yaptıklarını ve yaptıkları işlerle saygıyı hak ettiklerini belirten Kırdar Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yeriyle iş yaptıklarını kaydetti.
M.Turgay Kırdar Kütahya’daki en önemli olaylardan birinin dedikodu olduğunu ifade ederek bürokratik engellerinde çok fazla olduğuna dikkat çekti. Kimseden ayrımcılık yapılmasını istemediklerini belirten Kırdar “ Sadece diğer illerde olduğu gibi kolaylıklar sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Birde Kütahyalı olup ta diğer illerde iş yapan firma sayısı çok az. Ayrıca Kütahya’da sosyal alanlar başta olmak üzere imkanlar artırılmalı. Bir müdür getireceksiniz okulundan tutun, kalacak yerine, sosyal imkanlarına kadar araştırıp soruyorlar. Bu nedenle İlin gelişimi önemli” dedi.

Kaynak